MOTI EUROPE     GAZETA SHQIP     SPORT     MOTI BOTA     BIG BROTHER     MOTI ITALI     GOSSIP ITALIA     BARCALETA     MOTI SHQIPERI     MOTI EUROPE     GAZETA SHQIP     SPORT     MOTI BOTA     BIG BROTHER     MOTI ITALI     GOSSIP ITALIA     BARCALETA     MOTI SHQIPERI

giovedì 3 luglio 2008

Kruja, nje qytet madheshtor
Kruja, nje qytet madheshtor.

Me nje popullsi reth 20.000 banore(me kordinata gjeografike 41.52° ne Veri dhe 19.48° ne Lindje).Si ish kryeqytet i Shqiperise ajo u be e njohur qe ne kohen e GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEUT,hero kombetar.

Ne prillin e vitit 1450 keshtjella e Krujes rezistoi per rreth pese muaj sulmesh nga turqit,duke u hakmarre keshtu me te gjithe boten e krishtere(nga vete fakti se popullsia e aso kohe ishte shumica e krishtere),te cilet shikonin te preokupuar avancimin qe Turqia po bente(Kostandinopoja do kishte rene tre vite me vone) .

Emri i qytetit ,ka prejardhien nga fjala “krua”,per vete faktin se duke qene ne faqen e nje mali te pasur me uje te fresket, ajo eshte plot me te tille.

Kruja eshte nje qytet turistik me vende mjaft te bukur, si psh. keshtjella ne te cilen brenda saj ndodhet dhe muzeu kombetar GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEU, dhe jasht saj ndodhet pazari i vjeter,i cili eshte i mrekullueshem.

Keshtjella eshte ndertuar ne shekullin 4-5 pas lindje se Krishtit.Ne fund te shekullit te XII keshtjella mori formen e kompletuar, duke u bere keshtu qender guarnicioni per bizantet.Si qender per Skenderbeun dhe e rezistences kunder turqve otoman, ajo u be nje nga qytetet me te njohur ne Evropen mesjetare.

4 commenti:

Kota Dorjan ha detto...

Nje nga qytet me te bukur ne shqiperi...

Anonimo ha detto...

Shume i bukur siti dhe qyteti

ancooor ha detto...

Voi non avete capito o per meglio dire non volete capire...
don vito l'amministratore

Anonimo ha detto...

[url=http://ebiteua.com/forum56-prostitutki-kharkova-i-oblasti.html]Prostitutki Har`kov[/url]